czwartek, 27 marca 2014

Sen

Dobra, niby wszyscy wiedzą, że sen jest jedną z najważniejszych części naszego życia. Ale w praktyce bywa różnie ;) Nauka do późnych godzin, imprezy do rana, facebook przez całą noc - tak wygląda rzeczywistość wielu młodych ludzi. Nie zamierzam prawić kazań, jakie to jest niedobre i bla, bla, bo to zapewne robią nasi nauczyciele i rodzice. Ja chcę tylko przypomnieć ( mam nadzieję, że przypomnieć, a nie że dowiadujecie się tego pierwszy raz) jaką ważną rolę w życiu odgrywa prawidłowy sen.

* Dlaczego zdrowy sen jest tak istotny?
Jesteś zdrowy ( jak to mówiły babcie - najlepsze lekarstwo na wszystko to sen), wypoczęty, zwiększasz masę mięśniową, bo od samych ćwiczeń na pewno to się nie stanie. Mięśnie muszą pracować i odpoczywać. Jeśli dobrze się wysypiasz lepiej wyglądasz, masz więcej energii. Same plusy. Mówię tu o spaniu w odpowiednich ramach czasowych, a nie o śnie całodniowym ;)

*Jak dobrze i efektywnie ( bo to nie zawsze idzie w parze) spać?
- Wywietrz pokój przed snem. Naprawdę. Świeże powietrze pomoże Ci w zaśnięciu.
- Chociaż pół godziny przed położeniem się spać zrelaksuj się. Nie mówię tu o leżeniu, które na pewno Cię nie przygotuje. Chodzi raczej o kąpiel z olejkiem lawendowym, słuchanie cichej, spokojnej muzyki, uspokojenie się. Nie próbuj wtedy się uczyć, biegać czy tańczyć. Mimo, że się zmęczysz, będzie to zmęczenie fizyczne, nie psychiczne.
- Odłącz od prądu wszystkie urządzenia w sypialni. Ja rozumiem, że w ciągu dnia one działają, sama trzymam komputer, telewizor i ładuje telefon. Ale na noc najlepiej mieć wszystko odłączone. Ewentualnie lampka nocna może zostać. Najlepiej kiedy w sypialni masz zwyczajne żarówki. Energooszczędne zakłócają sen. Jeżeli możesz, wymień łóżko na takie które nie ma metalowych elementów. Metale wpływają na pole Ziemi, zakłócają je. Jeżeli zastosujesz się do rad zawartych w tym punkcie, ochronisz się przed elektrosmogiem.
- Najlepszy sen jest około północy. Ale musisz wiedzieć, że wtedy powinnien być to sen w II fazie. Dobrze jest kłaść się około 22, wstawać o 6. 8 godzin to najlepszy czas. Idealny. Ale dopuszczalne też od 6- 10. Przeprowadzono test - trzy grupy osób spały po 8 godzin. Nie mieli zegarków. I grupie powiedziano, że spali 6 godzin. II, że 8, a III, że 10. Mimo iż sen wszystkich trwał tyle samo, najlepiej czuły się osoby z grupy II. Sama świadomość? :)
- DRZEMKA. Ważny punkt. Czemu? Jeżeli śpisz ponad godzinę w ciągu dnia i na dodatek po 17, wiedz, że możesz mieć problem z zaśnięciem. Będziesz rozbity. Drzemka jest wskazana, ale powinna trwać najlepiej pół godziny i w godzinach 13 -16. Nawet jeżeli nie możesz spać w ciągu dnia, warto położyć się i zamknąć oczy. Wstać po 30 minutach. Jeżeli nie zaśniesz, nic nie szkodzi, przynajmniej sobie odpoczniesz. To jest naprawdę ogromna siła. Wspomagasz procesy pamięciowe, obniżasz ryzyko zawału, maleje ilość hormonów stresu, poprawia się samopoczucie i zmniejsza ryzyko nadwagi. Prawda, że cudowne?

Na koniec przydatna stronka. Przed snem klikasz "zzz" i pokazuje się o której najlepiej wstać :D
www. sleepyti.me

Brak komentarzy: